Правила за безопасна употреба на битова газова бутика:
- Не трябва да използвате и съхранявате бутилките близко до огън, тъй като са запалими и взривоопасни. Не я съхранявайте в мазета или на влажно място;
- Не трябва да излагате бутилката на директна слънчева светлина;
- Винаги изключвайте газовите уреди и спирайте притока на газ към тях. Не оставяйте включени газови уреди без надзор;
- Ако по време на работа с газов уред чуете шум от бутилката, усетите миризма или усетите промяна в уреда, спрете го и се консултирайте със специалист;
- Пропан – бутана е одориран със специфичен мирис. Усете ли мирис на газ веднага изключете ел. захранването и проветрете помещението.
За недопускане на пожари, следвайте основните правила:
- Не зареждайте бутилки на колонки за зареждане на автомобили или места където не са изградени специални пунктове за целта. По този начин бутилката може да бъде презаредена на 80% от обема й и по този начин да се увеличи риска от експлозия.
- Бутилки с пропан бутан се ползват в помещения които не са подземни или полуподземни. Разрешава се само ако е предвидена автоматична принудителна вентилация на помещението, предназначена за целта.
- Използването на много стари и непроверени бутилки – с времето материала, от които са изработени бутилките, корозира. Уплътнението, което свързва крана с цилиндъра, се износва. Ако не се проверява бутилката веднъж годишно от оторизирана фирма, рискувате да стане инцидент.
- Не оставяйте отоплителни уреди без наблюдение, както и горими материали да съхнат около тях. След време, близкостоящи горими материали се нагряват и се запалват.
- Не използвайте гъвкави маркучи, които не са предназначени за работа с газ, на повече от 2 години или са видимо нацепени (напукани)
- Гъвкавите маркучи се прихващат към присъединителните устройства единствено със скоби. Не се допуска прихващане с тел.
Прекалено високо налягане на редуцира – всеки уред има специфично налягане, с което работи. При използване на редуцир за високо налягане с уред, който работи на ниско, рискувате да подпалите уреда, което може да доведе до взрив на бутилката.
---
РСПБЗН гр. Троян