Никулден е! Ето как се приготвя шаран на „Рибник”

Снимката е илюстративна Снимката е илюстративна

На 6 декември Българската православна църква почита паметта на св. Николай Мирликийски Чудотворец като закрилник на рибарите и мореплавателите и затова задължителен елемент в традиционната обредност е консумацията на риба.

Обикновено се приготвя шаран (може и друга риба по вкуса на всеки), тъй като според поверието шаранът е слуга на св. Николай, защото е спасил него и неговите спътници от удавяне в бурното море. Затова е останал обичаят в жертва да се принася шаран и то с люспи в името на светеца, а люспите са символ на богатство и добруване.

Всяка домакиня може да приготви по различен начин рибата – пълнен шаран, пържен също, шаран в тесто, цял или на шайби, печен в тавичка и др.

Аз ви предлагам шаран на „Рибник” - ястие, което традиционно се е приготвяло от балканджиите за Никулден.

РИБНИК

Продукти:

  1. Тесто около 600-700 гр./може готово, може да си го приготвите - по ваше желание/
  2. Шаран 1 бр. около 1кг – изчистен, без главата, и разрязан откъм гърба
  3. Кромид лук – 4-5 големи глави
  4. Орехи начукани около 2 ч. ч.
  5. Сухи червени чушки – 2 или 3
  6. Подправки- чубрица, магданоз, чер пипер
  7. Олио,сол и лимон за разкош при сервирането

Начин на приготвяне: В намаслена кръгла тавичка шаранът се разтваря и леко се запича. Посолява се. През това време в тиган запържваме нарязания лук, счуканите орехи, начупените червени чушки. Отместваме от огъня и добавяме подправките, по вид и количество на вкус. Посоляваме.

2/3 от тестото разточваме и разстиламе в по-голяма намаслена тава. Разделяме плънката на две и едната част слагаме върху тестото, отгоре слагаме леко запечената риба, като внимаваме да запазим нейната цялост. И върху нея - останалата част от плънката. Завиваме с останалото тесто, което сме разточили, разбира се, и подгъваме леко крайчетата.

Печем до готовност. Не ви определям време и градуси. Всяка домакиня си познава печката и знае колко и какво трябва, за да бъде добре изпечено ястието. Ако пък имате печка на дърва, печете там. Става най-вкусно.

Режем на парчета и поднасяме с резенче лимон и чаша троянска сливова. Да ви е сладко.

Не изхвърляйте костите. Най-голямата от главата на рибата, която прилича на кръст, оставете за здраве и късмет.

Рубриката на Донка Банковска

www.HemusNews.com

Споделяне